Մայիսի 22-ին ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը եւ անդամները հանդիպել են «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ:
Նաիրա Զոհրաբյանն արժեւորել է վերոնշյալ հասարակական կազմակերպության գործունեությունը մեր երկրում՝ ընդգծելով, որ հանձնաժողովը պատրաստ է արդյունավետ համագործակցության:
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը նշել է, որ իրենց կազմակերպությունը 2014 թվականից ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ իրականացնում է «Պահանջատեր հասարակություն՝ հանուն պատասխանատու կառավարման» ծրագիրը, որի մի բաղադրիչը նվիրված է ՀԿ-ների օրենսդրության բարելավմանը եւ դրանց գործունեության համար անհրաժեշտ միջավայրի ապահովմանը: Նշվել է, որ կազմակերպությունը մասնակցել է ՀԿ-ների մասին օրենքի մշակման աշխատանքներին, իսկ օրենքն ընդունվելուց հետո դիտարկել է ենթաօրենսդրական դաշտի զարգացման միտումները: Սոնա Այվազյանը ներկայացրել է իր տեսակետը ՔՀԿ-ների նկատմամբ վերահսկողության եւ հաշվետվողականության հարցում, անդրադարձել այս առումով միջազգային փորձագետների կարծիքներին:
«Ոչ առեւտրային իրավունքի եվրոպական կենտրոն» ծրագրի խորհրդատու Լյուբեն Պանովն ընդգծել է, որ իրենք փորձում են կառավարություններին, խորհրդարաններին եւ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին օգնել գտնելու դաշտի կանոնակարգման լավագույն լուծումները՝ իրենց երկրների պայմաններին համահունչ: Նա կարեւորել է ՀԿ-ներին տնտեսական գործունեություն ծավալելու հնարավորություն ընձեռելը, կամավորությունը որոշակի կանոնակարգման ենթարկելը: Լյուբեն Պանովը տեղեկացրել է, որ իրենք համագործակցում են Պետական եկամուտների կոմիտեի հետ, ներկայացնում ոլորտի խնդիրների լուծման դիտարկումներն ու առաջարկները՝ կարեւորելով հանրային քննարկումները, երկխոսությունը քաղհասարակության եւ իշխանությունների միջեւ: Ըստ նրա՝ պետք է հավասարակշռություն պահպանվի հաշվետվողականության, բաց տեղեկատվության եւ անձնական տվյալների գաղտնիության միջեւ:
Հանձնաժողովի անդամների հետ քննարկմանն անդրադարձ է կատարվել անհատ դոնոր կազմակերպությունների գործունեությանն ու ֆինանսավորմանը, նվիրատվությունների ֆոնդի ձեւավորմանը, ՀԿ-ների ֆինանսավորման համամասնությանը, ՀԿ-ների տնտեսական գործունեության հնարավորությունների իրացմանը ու պետական ֆինանսավորման աղբյուրներին, լրատվական գործունեություն իրականացնող ընկերությունների ֆինանսական թափանցիկությանը եւ հաշվետվողականությանը, կեղծ լուրերի խնդրին եւ ոլորտի կանոնակարգմանը վերաբերող այլ խնդիրների:
Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպման ավարտին վստահեցրել է, որ բոլոր առաջարկներն եւ գաղափարները հանձնաժողովում կքննարկվեն, դրանց մի մասն օրենսդրական փոփոխությունների հիմք կդառնա:

On May 22, the NA Standing Committee on protection of Human Rights and Public Affairs Naira Zohrabyan and the members met with the representatives of the NGO Transparency International Anti-Corruption Center .
Naira Zohrabyan has evaluated the activities of the abovementioned NGO in our country, underlining that the Committee is ready for effective cooperation.
The Executive Director of the NGO Transparency International Anti-Corruption Center Sona Ayvazyan has noted that since 2014 with the support of the USAID their organization implements the program Demanding Society for Responsible Administration and its component is dedicated to the improvement of the NGOs’ legislation and the provision of the necessary environment for their activity. It was noted that the organization took part in the elaboration works of the law on the NGOs, and after passing the law observe the development of the sub-legislative field. Sona Ayvazyan presented her viewpoint on the control and accountability towards the Civil Society Organizations (CVO), touched upon in this respect the international experts’ opinions.
The Program Consultant of the European Center of Not-for-Profit Law Luben Panov has underscored that they try to help the governments, the parliaments and the civil society organizations to find the best solutions for regulating the field in consonance with the conditions of their countries. he highlighted the opportunity to be given to the NGOs for economic activities and for the volunteers certain regulation. Luben Panov has informed that they cooperate with the State Revenue Committee, present the observations and proposals of the solution of the sphere problems, emphasizing the public debates and the dialogue between the civil society and the authorities. According to him, we should keep balance among the accountability, open information and secrecy of personal data.
During the debate with the Committee members the participants referred to the activity and financing of the individual donor organizations, the formation of the donation fund, the proportionality of the NGOs’ financing, the realization of the NGOs’ economic activity opportunities and the state financing sources, the financial transparency and the accountability of the companies implementing media activities, the problem of fake news and other problems on the sphere regulation.
At the end of the meeting Naira Zohrabyan assured that all proposals and ideas would be debated in the Committee, and part of them would become a basis for legislative amendments.